drewno-chrostek.pl

Cennik na sezon 2019

Drewno opałowe

Świerk, lipa, topola 140 zł/mpu
Sosna 140zł/mpu
Olcha 170zł/mpu
Dąb,Jawor,Klon, Brzoza 180zł/mpu
Buk, Grab, Jesion 190 zł/mpu
Rozpałka 10 zł/worek

Ceny za metr drewna układanego na samochodzie(z wyjątkiem długości mniejszych niż 25cm)

Drewno suszone komorowo (wilgotność poniżej 25%) cena +30zl do mp. 

Węgiel kamienny

Ceny węgla dostępne pod nr Tel.

Wartość opałowa drewna

Gatunek drewna Wartość opałowa grubizny
kWh/mp kWh/kg
grab 2200 4,2
buk czerwony 2100 4,2
dąb 2100 4,2
jesion 2100 4,2
robinia 2100 4,1
brzoza 1900 4,3
wiąz 1900 4,1
klon 1900 4,1
olcha 1500 4,1

 

Rodzaje drewna drewna

KLON
Klon jest gatunkiem bardzo uniwersalnym. To popularne drewno do produkcji mebli. Stosunkowo rzadko jest wykorzystywane jako drewno opałowe.
Wartość opałowa: 1900 KWh/mp i 4,1 kwh/kg.

BRZOZA
Drewno brzozowe jest często wykorzystywane do palenia w kominku, ponieważ wysuszone nie powoduje iskrzenia. Pali się płomieniem o lekko niebieskawym odcieniu i ma miły, charakterystyczny zapach. Nadaje się do utrzymywania płomienia w palenisku oraz do rozpalania ponieważ szybko się spala. Pod względem objętości brzoza ma ok. 85% wartości opałowej drewna bukowego. Pod względem masy ok. 105%. Czas suszenia: 1,5 roku.
Wartość opałowa: 1900 KWh/mp i 4,3 KWh/kg.

BUK
Najpopularniejsze drewno opałowe. Łatwość przygotowania i przechowywania oraz duża wartość opałowa. Idealne do kominka oraz jako szczapy do palenia w piecach. Nadaje się do wszystkich typów pieców i kominków. Czas suszenia: ok. 2 lat. Wartość opałowa: 2200 KWh/mp i 4,1 KWh/kg. Jeden metr przestrzenny (mp) odpowiada ok.210 l oleju grzewczego.

DAGLEZJA
Jak wszystkie rodzaje drewna iglastego, także daglezja powoduje iskrzenie podczas palenia, dlatego optymalnie nadaje się do spalania w zamkniętych paleniskach. Łatwo je zapalić i jest podatne na łupanie. Dlatego właśnie drewno daglezji nadaje się doskonale jako drewno na rozpałkę.
Wartość opałowa: 1700 kwh/mp i 4,4 kwh/kg.

DĄB
Bardzo dobre drewno opałowe. Ze względu na wysoką zawartość taniny drewno dębowe musi schnąć jednak dłużej niż inne rodzaje drewna. Spalanie taniny wymaga wysokich temperatur, co jest możliwe dopiero wtedy, gdy drewno dębowe jest wysuszone. Drewno dębowe wymaga większej ilości tlenu niż na przykład drewno bukowe. Jest wysoko cenione ze względu na swoją zwartość, bardzo wolno się spala i długo utrzymuje płomień w palenisku. Czas suszenia 2,5 - 3 lat.
Wartość opałowa: 2100 kWh/rm; 4,2 kWh/kg.

OLCHA
Olcha to drzewo liściaste o najniższej wartości opałowej. Drewno olchowe - nawet świeżo ścięte - pali się stosunkowo dobrze, nie zaleca się go jednak jako drewna opałowego. Czas suszenia: 1,5 roku.
Wartość opałowa: 1500 kWh/mp i 4,1 kWh/kg.

JESION
Drewno jesionowe ma bardzo dobrą wartość opałową, podobnie jak drewno dębowe i bukowe. Trudno je jednak rozszczepiać, dlatego nie stanowi popularnego materiału opałowego. Ze względu na dużą twardość jesion jest ogólnie uznawany za drewno szlachetne. Czas suszenia: 2 lata.
Wartość opałowa: 2100 kWh/mp i 4,2 kWh/kg.

ŚWIERK
Ze względu na duży stopień zażywiczenia drewno świerkowe powoduje iskrzenie podczas palenia, dlatego nadaje się do spalania jedynie w zamkniętych paleniskach. Drewno to łatwo zapalić i jest podatne na rozszczepianie. Dlatego właśnie sprawdza się świetnie jako drewno na rozpałkę. Świerk doskonale nadaje się na szczapy opałowe, ponieważ jest o 30% tańszy niż drewno liściaste; drewno świerkowe schnie zdecydowanie szybciej, a ponadto jest dużo łatwiejsze w obróbce. Dodatkową korzyść stanowi szybka regeneracja zasobów świerkowych.
Wartość opałowa: 1600 kWh/mp i 4,4 kWh/kg.

SOSNA
Jak wszystkie rodzaje drewna iglastego powoduje iskrzenie podczas palenia, dlatego optymalnie nadaje się do spalania w zamkniętych paleniskach. Drewno sosnowe można łatwo zapalić i jest podatne na rozszczepianie, dlatego też świetnie się prawdza jako drewno na rozpałkę. Spala się jasnym płomieniem, który szybko nagrzewa piec. Ze względu na dużą zawartość żywicy bardzo dymi w pierwszej fazie spalania. Doskonałym materiałem opałowym są także szyszki.
Wartość opałowa: 1700 kWh/mp i 4,4 kWh/kg.